42 проекта одобрени в Културния календар за 2019, печелят основно традиционни събития
Акцентът е върху традиционните събития, но има и по-необичайни проекти
До 7 декември организациите с намален бюджет трябва да заявят дали ще изпълнят или не идеите си
Общо 42 проекта са одобрени за финансиране от специалната комисия за одобрение на проекти в Културния календар на Пловдив за 2019 година. Сред събитията са основно традиционни за града фестивали и представления, които се случват ежегодно и ще допълнят напълно различната програма на „Пловдив – Европейска столица на културата“. Част от събитията са с намален бюджет, спрямо този, за който са кандидатствали и до 7 декември организаторите имат срок да потвърдят или отхвърлят писмено дали са съгласни да изпълнят по този начин своята идея.
С най-висока сума одобрените са танцовият фестивал „Черната кутия“, танцовият проект „Страх“ – чисто ново събитие, организирано от фондация „Едно“, както и музикалният „Дни на музиката в Балабановата къща“, които получават по 45 000 лв. Близка сума получава и поредното издание на „Пловдив чете“ – 40 000 лв. Държавна опера – Пловдив ще получи 30 000 лв за организиране на Open Air класик – Пулсът на Пловдив в три/четвърти в Тютюневия град. 30 000 лв ще е субсидията и за две издания на Капана фест – лятно и есенно. Сред по-добре субсидираните събития е и танцовият фестивал за малки „С любов за танца“ – балетен фест за деца, който ще получи 30 310 лв от общинския бюджет. Третото издание на международния фестивал „Армения Здравей“ също се подпомага с близка сума – 27 125 лв.
Общо 42 са одобрените проекти. Любопитно е, че в официално обявения на сайта на общината документ – решение на комисията, едва 6 проекта са събрали по-малко от нужните точки и не получават финансиране. Иначе казано – почти всички от кандидатствалите 48 проекта получават субсидия, макар и за някои от тях тя да е орязана.
Интересно е, че много от традиционните събития и организации изглежда са пренасочили ресурса си към събития, които ще бъдат финансирани от „Пловдив 2019“. Голяма част от традиционните организации и фестивали са потърсили друг път за финансиране. Интерес привличат и одобрените субсидии за събития, които на пръв поглед не свързваме с Културния календар. Сред тях – не като събитие, а като устойчив проект, според комисията, успешно реализиран за поредна година е сайтът plovdivlit.com, в който под формата блог се публикуват текстове на млади и утвърдени пловдивски автори. Сайтът получава 12 618 лв за дейността си през годината от общинските пари. Фондация „Румънеца и Енчев“ пък получава 20 000 лв за кулинарния си фест „Пловдив мези“ за изграждане и озвучаване на музикална сцена.
Като цяло впечатление прави, че голяма част от традиционните събития са потърсили отново финансиране през община Пловдив, но е видимо и пренасочването към други фондове. Въпреки това и през 2019 година ще видим по традиционния начин „Дни на музиката в Балабановата къща“, „Фестивал на камерната музика“, „Фасада Видео Фестивал“ и други събития, с които добре сме свикнали. Окончателните резултати ще станат ясни в дните след 7 декември, когато е крайният срок за потвърждение или отказ от организациите с намален бюджет.